اصول و مبانی طراحی شبکه آبیاری قطره ای

در لینک زیر می توانبد اصل مقاله را می توانید دانلود نمایید

https://abroon.net/wp-content/uploads/اصول-و-مبانی-طراحی-شبکه-آبیاری-قطره-ای.pdf

مقدمه

روش آبیاری قطره ای که برای آبیاری باغات محصولات زراعی ردیف کاشت و گلخانه کاربرد دارد دارای محاسن زیادی است. بالا بودن پتانسیل راندمان مصرف آب، استفاده از سیستم جهت مصرف کودهای شیمیایی، انجام عملیات زراعی حین آبیاری، صرفه‌جویی در انرژی در مقایسه با آبیاری بارانی، راحتی در خودکار نمودن شبکه، مرطوب کردن تمام سطح خاک در کشتهای ردیفی و باغات، نتیجه آن کاهش هدررفت آب به وسیله تبخیر و همچنین کاهش رشد علفهای هرز می باشد مرطوب نگهداشتن محیط ریشه در حد مطلوب در رشد و کاهش آفات و بیماری های گیاهی از جمله فواید آبیاری قطره ای است.

 همه‌ی ما حاصل این موارد باعث شده که علیرغم نوظهور بودن این روش آبیاری امروزه کاربرد آن در سطح دنیا مخصوصاً در نواحی خشک و نیمه خشک از جمله کشور ما مورد توجه خاصی قرار گیرد از طرف دیگر در این روش آبیاری میزان سرمایه گذاری اولیه در مقایسه با روشهای آبیاری سطحی نسبتاً زیاد بوده و برای استفاده از آن نیاز به مقادیر زیادی لوله قطره چکان و سایر وسایل و تجهیزات گران قیمت می باشد. عامل اصلی و کلیدی در موفقیت روش آبیاری قطره‌ای و داشتن توجیه اقتصادی و بهره مندی از مزایای آن طراحی صحیح با در نظر گرفتن مبانی هیدرولیکی دقیق و همچنین اجرا و نگهداری مناسب و سیستم می باشد.  چه بسیارسیستم های آبیاری قطره ای که با صرف هزینه‌های سنگین در کشور احداث شده ولی به علت عدم رعایت اصول طراحی کاربرد موفقیت‌آمیزی نداشته و به جز هدر رفت سرمایه چیزی را برای صاحبان آید نکرده است. متاسفانه این عدم موفقیت در بیشتر مواقع به حساب خود سیستم آبیاری قطره گذاشته و نتیجتاً امروزه توسعه و گسترش آن تا حدی که نیاز کشور ایجاد کرده انجام نشده است.(برگرفته از کتاب اصول و مبانی طراحی سیستم آبیاری بیوک صحاف امین و علی اصغر فرشی)

هرچند زکات علم آموزش است به نظر بنده زکات دانش فنی یاد دادن فنی است که چه بسا اطلاعات بسیاری در یک کامپیوتر وجود داشته که هیچ کاری از آن برنمی‌آید و آنچه آن را مفید می کند یک کاربر آگاه و فنی است بنده نیز به سبب آن سال‌ها تحصیل در این رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و تجربه عملی کار در طراحی و اجرای سیستم آبیاری در کشور داشتم، لازم دیدم تجربیات و برخی نقاط کلیدی در طراحی و اجرای ساده سیستم آبیاری با استفاده از حداقل امکانات موجود در ایران را شرح دهم.

آنچه در مقالات این سایت خواهید خواند برگرفته از کتابهای موجود در ایران در معرفی و طراحی سیستم های آبیاری و تلفیق آن با تجربه شخصی بنده می باشد. البته با ایجاد این بستر مناسب در فضای اینترنتی به نظرم تبدیل آن به این مجموعه مقالات ساده ارزش این کتاب‌ها را دوچندان خواهد نمود و با توجه به اینکه کاربران اینترنتی به دنبال پیدا کردن روشی سریع در یادگیری آنچه به دنبال آن هستند می باشند خلاصه کردن مطالب مورد نیاز کاربران آنها را سریعتر به هدف شان می رساند و ما نیز می توانیم از این قضیه خشنود باشیم. ( حمید خوش طالع)

    

http://instagram.com/abrounkesht_kashan

http://www.ABROON.net